EYOWF 2013 Poiana Brasov

NEWSLETTER
FOTE Poiana Brasov

în perioada 17-22 februarie Festivalul Olimpic al Tineretului European va avea loc în judeţul Braşov si va beneficia de sprijinul a 400 de voluntari, fete şi băieţi, care cunosc limba engleză şi franceză, dar şi italiană, germană sau maghiară, conform Mediafax.

Voluntarii vor întâmpina delegaţiile FOTE, care cuprind 1505 sportivi şi oficiali din 45 de ţări, la aeroportul Bucureşti-Otopeni, vor fi în Satul Olimpic, la bazele sportive unde au loc competiţiile, mijloacele de transport pentru sportivi şi oficiali, hoteluri.

În Satul Olimpic, sportivii vor avea la dispoziţie o zonă pentru petrecerea timpului liber în care vor exista diverse jocuri specifice vârstei lor, vor putea asculta muzică, se vor relaxa.

Pentru transportul sportivilor la competiţiile care au loc la bazele sportive din Râşnov, Braşov Poiana, Azuga Braşov, Predeal şi Cheile Grădiştei, componenţii delegaţiilor vor avea la dispoziţie 50 de autocare mari şi 35 de microbuze. Asistenţa medicală va fi asigurată de 10 ambulanţe cu echipaj de urgenţă. La Bazele sportive unde vor avea loc săriturile cu schiurile, competiţiile de schi fond şi schi alpin vor fi permanent câte două ambulanţe.

Două elicoptere vor supraveghea permanent toate zonele în care se vor desfăşura competiţiile sportive. Primii sportivi care ajung la Braşov, sunt cei din Rusia care au dorit să vină pentru pregătire la Baza sportivă de Biatlon de la Cheile Grădiştei din 10 februarie, restul delegaţiilor încep să sosească din 16 februarie.

Întrecerile de sărituri cu schiurile vor fi găzduite de Baza Olimpică de pe Valea Cărbunării, partidele turneului de hochei vor avea loc la Patinoarul Olimpic din Braşov, patinajul artistic şi patinajul viteză se vor ţine pe patinoarul din Poiana Braşov, aflat în construcţie, schiul fond şi snowboard-ul se vor desfăşura la Predeal, schiul alpin pe pârtia Subteleferic din Poiana Braşov, iar biatlonul la Cheile Grădiştei.

Cei 910 sportivi (559 băieţi + 351 fete) prezenţi la FOTE concurează astfel: schi alpin (187), biatlon (145), schi fond (168), sărituri cu schiurile (85), snowboarding (91), patinaj artistic (50), short track (64), hochei pe gheaţă (120).

La Festivalul Olimpic al Tineretului European găzduit de judeţul Braşov participă următoarele ţări: Grecia, Ungaria, Islanda, Irlanda, Italia, Letonia, Liechtentein, Lituania, Albania, Andorra, Armenia, Austria, Belarus, Belgia, Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Croaţia, Cipru, Republica Cehă, Danemarca, Estonia, Finlanda, Macedonia, Franţa, Georgia, Germania, Marea Britanie, Luxemburg, Republica Moldova, Monaco, Olanda, Norvegia, Polonia, România, Rusia, San Marino, Serbia, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Elveţia, Turcia, Ucraina.

Program FOTE 2013:

Schi alpin – Poiana Braşov – Pârtia Subteleferic
Program competiţii:
18 februarie– 09:00-09:30 Recepţie Giant Slalom
-10:00-11:30 Giant Slalom, Prima rundă, feminin
-13:30-15:00 Giant Slalom, A doua rundă, feminin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
19 februarie – 09:00-09:30 Recepţie Giant Slalom
-10:00-11:30 Giant Slalom, Prima rundă, masculin
-13:30-15:00 Giant Slalom, A doua rundă, masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
20 februarie – 10:00-11:30 Slalom, Prima rundă, feminin
-13:30-15:00 Slalom, A doua rundă, feminin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
21 februarie – 10:00-11:30 Slalom, Prima rundă, masculin
-13:30-15:00 Slalom, A doua rundă, masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
22 februarie – 08:00-16:30 Mixed Parallel Slalom Team Event

Schi fond – Predeal – Valea Râşnoavei
Program competiţii:
18 februarie – 10:00-11:30 7,5 km Free Technique, feminin
-11:30-13:00 10 km Free Technique, masculin
- 19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
19 februarie- 10:00-11:30 5 km Classic Technique, feminin
-11:30-13:00 7,5 km Classic Technique, masculin
- 19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
21 februarie – 10:00-11:30 Sprint Qual Free Technique, feminin şi masculin
-12:30-14:30 Sprint Fianls Free Technique, feminin şi masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
22 februarie – 10:00-12:00 Mixed relay
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor

medalii-FOTE 2013Biatlon – Fundata – Cheile Grădiştei
Program competiţii:
19 februarie – 09:00-10:00 Zeroing, feminin
-10:00-11:30 Individual 10 km, feminin
-12:00-13:00 Zeroing, masculin
-13:00-14:30 Individual 12,5 km, masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
21 februarie – 9:00-10:00 Zeroing, feminin
-10:00-11:30 Sprint 6 km, feminin
-12:00-13:00 Zeroing, masculin
-13:00-14:30 Sprint 7,5km, masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
22 februarie – 09:00-10:00 Zeroing
-10:00-12:00 Mixed relaz 2×6 km + 2×7,5 km
-19:30-20:00 Ceremonia de acordare a medaliilor

Sărituri cu schiurile – Râşnov – Valea Cărbunarii
Program competiţii:
18 februarie – 11:30-14:00 Individual HS 100, masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
19 februarie – 11:00-13:30 Individual HS 71, feminin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
20 februarie – 10:30-12:30 Competiţie pe echipe HS 100, masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
21 februarie – 11:30-14:00 Competiţie pe echipe HS 71, feminin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
22 februarie – 11:30-14:00 Competiţie pe echipe mixte HS 71
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor

Snowboard – Predeal – Clăbucet Sosire
Program competiţii:
19 februarie – 09:00-15:30 Comptetiţia Snowborad Cross, feminin şi masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
21 februarie – 09:00-15:30 Competiţia Parallel Giant Slalom, feminin şi masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor

Hochei pe gheaţă – Braşov – Patinoarul „Olimpic” Braşov;
Program competiţii:
18 februarie – 16:00-18:30 Meci Rusia – Suedia
-20:00-22:00 Meci Finlanda – Cehia
19 februarie – 16:00-18:30 Meci Suedia – Letonia
-20:00-22:00 Meci România-Finlanda
20 februarie – 16:00-18:30 Meci Letonia – Rusia
-20:00-22:00 Meci Cehia – România
21 februarie – 09:00-09:30 Grupa A3
-10:00-10:30 Grupa B3
-11:00-11:30 Grupa A2
-12:00-12:30 Grupa B2
-13:00-14:00 Grupa A1
-14:30-15:30 Grupa B1
-16:00-18:30 Al V-lea Meci Grupa A3 – Grupa B3
-20:00-22:00 Meci pentru medalia de bronz Grupa A2 – Grupa B2
22 februarie -09:00-09:30- Grupa A1
-10:00-10:30 Grupa B1
-14:30-17:00 Finala
17:00-18:00 Ceremonia de acordare a medaliilor

Patinaj artistic – Poiana Braşov – Patinoar
Program competiţii:
20 februarie -14:00-17:30 Program scurt, feminin
-18:00-20:30 Program scurt, masculine
21 februarie – 12:30-17:00 Program liber, feminine
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor
22 februarie -12:00-15:00 Program liber, masculin
-19:00-19:30 Ceremonia de acordare a medaliilor

Patinaj viteză – Poiana Braşov – Patinoar
Program competiţii:
17 februarie – 10:00-14:00 1500 m feminin şi masculin
18 februarie – 10:00-15:00 500 m Ştafetă mixtă feminin şi masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor (1500m + 500m)
19 februarie – 10:00-15:00 1000 m Ştafetă mixtă feminin şi masculin
-19:30-21:00 Ceremonia de acordare a medaliilor

Dan - 0744 32 93 36
Copywright © Antique Design 2004 - 2019 | Toate drepturile rezervate.